2010. szeptember 22., szerda

Csokis croissant

Nálam majdnem biztos befutó az a film, amelyben a gasztronómia helyet kap. Szeretem nézni, ahogy a Szívek szállodájában Sookie a konyhában sündörög, vagy ahogy az Ízlések és pofonokban Kate egy étterem főszakácsaként ötletel és művészien alkot, miközben árván maradt unokahúgával próbálja megismertetni a készételeken túli világot.
A csokis croissant elkészítésének ötletét az Egyszerűen bonyolult című film adta. A lendületes pékség tulajdonos, Jane éjszakai csokis croissant sütése szerintem mindenkiben felébreszti az alkotás vágyát. Én is akarok ilyet!
A megvalósításhoz már csak a megfelelő tészta receptet kellett megtalálnom. A tészta hajtogatásba egyszer már beletört a bicskám, így Limara hajtogatás nélküli leveles tészta receptjét használtam. A pontos reprodukcióhoz hozzátartozott, hogy nem csak a tésztát csináltam magam, hanem a tölteléket is a filmben látottak szerint készítettem el, így apróra vágott étcsoki darabok kerültek a kiflikbe.
És az eredmény? Tökéletes lett. Puha, könnyed leveles tészta csokival a közepén, mely melegen - ahogy a csoki megolvad - még finomabb.
A tölteléket én most óvatosságból szűken fogtam, de nyugodtan túlzásba lehet vinni! Az eredmény csak még jobb lehet. :)

Hozzávalók (kb. 10 nagy kiflihez):
A tésztához:
35 dkg liszt
fél pohár (70 g) joghurt
1 dl tej
fél kávéskanál só
2 és fél evőkanál porcukor
1 tojás
2,5 dkg friss élesztő

A rétegzéshez:
125 g hideg (fagyott) vaj

A töltelékhez:
apróra vágott étcsoki

+ 1 tojás a kiflik lekenéséhez

A tészta összeállítását azzal kezdtem, hogy a tejet meglangyosítottam, majd fél evőkanál cukrot hozzáadtam. Belemorzsoltam az élesztőt és félretettem.
Miközben az élesztő gombák dolgoztak, egy tálba kimértem a lisztet, beleszórtam a sót és a maradék cukrot. Felvertem egy tojást, és ezt is a tálba öntöttem.
A tésztát fakanállal elkezdtem összedolgozni, közben hozzáadtam a joghurtot és a felfuttatott élesztőt is. Kézzel folytatva addig gyúrtam, míg sima tésztát nem kaptam. Ehhez néhány evőkanál lisztet még hozzá kellett adnom. A tésztát letakarva 1,5 órára a hűtőbe tettem pihenni.
A fagyasztóból elővettem a vajat és a sajtreszelő nagylyukú oldalán lereszeltem, majd felhasználásig a reszeléket a hűtőbe tettem.
A megkelt tésztát elővettem a hűtőből és nyolc egyenlő részre osztottam, majd ezeket lisztezett deszkán egyenlő nagyságú, vékony téglalapokra nyújtottam (kör alakúra is lehet). A rétegzéshez elővettem a vaj reszeléket is és hét részre osztottam.
Az első tésztalapra egyenletesen rászórtam az első adag vajat, majd lefedtem a második tésztalappal, amire rászórtam a második adag vajat, majd rátettem a harmadik tésztalapot és erre rászórtam a harmadik adag vajat. Így folytattam a rétegzést, míg a tésztalapok és a vaj el nem fogyott. A tornyot tésztalappal zártam.
A tésztatornyot nyújtófával kb. 2-3 mm vastagságú, 20 cm szélességű téglalapra nyújtottam (ha a tésztalapokat kör alakúra nyújtottuk, akkor a tornyot is kör alakúra nyújtsuk). Az elkészült tésztát háromszög cikkekre vágtam fel.
Apróra vágott étcsoki darabokat tettem a tészta cikkek végeire, majd feltekertem őket.
A sütőt 180 fokra előmelegítettem. A kifiket sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztattam és kb. 20 percig kelesztettem. 1 tojást felvertem, megkentem velük a kiflik tetejét, majd kb. 15 perc alatt aranybarnára sütöttem őket.

A tésztát tetszés szerint mással is lehet tölteni, pl. nutellával, lekvárral, de sajtos croissantként is elkészíthető.

Forrás: a tészta receptje Limara pékségéből származik (az adagokat felezve közöltem)

2010. szeptember 9., csütörtök

Paradicsomos borsófőzelék

Az interneten találtam rá erre a receptre. Felkeltette az érdeklődésemet, mert a megszokott borsófőzeléket más környezetbe helyezte. Most úgyis rá vagyok kattanva a paradicsomos ételekre, gondoltam, kipróbálom.
El kell mondanom, hogy a recept csapnivaló. Felháborító, hogy milyen receptek találhatók meg a neten, amit ember még biztosan ki nem próbált. Hát én megtettem. Valahogy végül is főzeléket varázsoltam belőle!
Dühömben úgy döntöttem, hogy most kivételesen teljesen szöveghűen fogom a receptet közölni (nem szabadszövegesen, ahogy szoktam). És közben dőlt betűkkel kommentelek. Aki ki akarja próbálni, mert végül is nem rossz az alapötlet, a megjegyzéseimet érdemes figyelembe vennie.
És óvatosan a netes receptekkel! Kivéve a gasztrobloggerek oldalait. :)
Ja, és ha valaki tud elrettentő példát, honnan NE próbáljunk ki receptet (vagy csak óvatosan), várom a kommentjét.

Hozzávalók 4 személyre:
80 dkg zöldborsó (Fagyasztott? Vagy sem? Na mindegy, nálam fagyasztott volt.)
1 evőkanál paradicsompüré (Ezzel önmagában nincs gond, de nyugodtan elbír két evőkanálnyit is, és ez pont egy kis konzerv paradicsompüré mérete. Mit csináljak egy evőkanál megmaradt paradicsompürével? Én beletettem a főzelékbe.)
2 darab sárgarépa
fél fej vöröshagyma
1 csokor petrezselyem
só, cukor
1 evőkanál keményítő (vagy liszt), ha szükséges
olaj

Kevés olajon aranybarnára pirítjuk a megmosott, meghámozott és karikára vágott sárgarépát. (Nekem nem lett aranybarna, de azért pirítgattam szorgalmasan.)
Hozzáadjuk a paradicsompürét, és pirítani kezdjük. (Inkább folytatjuk, mert az előbb már elkezdtük. De oké, az ilyen apróságokon ne akadjunk fenn.)
Beleszórjuk a finomra vágott vöröshagymát, és azzal együtt barnára pirítjuk. Felöntjük kevés vízzel. (Nem tudom mennyi az a "kevés", olyan mint az "érzéssel". Nálam mondjuk fél deci-decit jelentett. Az kevés, nem?)
Sózzuk, és addig főzzük, amíg a répa szét nem fő. (Hát nem tudom, meddig kellett volna főzni, hogy a répa szétfőjjön. A répa maximum megpuhul, de szét nem fő. A másik probléma, hogyha nem adok hozzá időnként vizet, akkor nem is puhul meg és nem is fő szét, hanem odaég. Úgyhogy néha a vizet szükség szerint pótolni kell.)
Botmixerrel turmixoljuk. (Végre egy korrekt mondat. Tiszta sor.)
A zöldborsót is hozzáadjuk a paradicsomos léhez. (Ez tetszett a legjobban. Léhez???? A répa turmixolása után egy viszonylag sűrű répa masszát kapunk. A létől olyan messze áll...)
És készre főzzük. (Ha 80 dkg zöldborsót összekeverek egy répa masszával, azt még önmagában hogyan főzöm készre? Talán vízzel higítani kellene, mert amúgy sose lesz belőle főzelék. Én néhány deci vizet öntöttem hozzá, amíg főzelék sűrűségű nem lett.)
A végén ízlés szerint cukorral ízesítjük (ez szerintem elmaradhat, de oké, ízlés szerint), és megszórjuk a frissen vágott petrezselyemmel.
Szükség esetén kevés vízben elkevert burgonyakeményítővel (vagy 1 evőkanálnyi liszttel) sűríthetjük, ha nem lenne elég sűrű. (A már leégetett folyadék nélküli répás zöldborsó lehet, hogy elég sűrű önmagában is, de ha ésszerűen vizet is adunk hozzá, akkor sűríteni is érdemes.)

Hát ennyi lenne.

Forrás: Én itt találtam, de az interneten több oldalon is fellelhető.